Test ciążowy – kiedy można zrobić? Jak działa? Jakie są rodzaje?

Miłość Zdrowie i uroda

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie – kiedy można zrobić test ciążowy? Jaki test wybrać? Dzisiaj wskażemy Wam odpowiedź na te pytania i wyjaśnimy jak to wszystko działa

Jak działa?

Zasada działania testu ciążowego jest bardzo prosta – w momencie, gdy w macicy zostaje zagnieżdżony zarodek (implantacja) zaczyna się produkcja hormonu, który nazywa się gonadotropina kosmówkowa (beta-hCG). To właśnie wykrycie tego hormonu w moczu dostarczy nam informacje na temat potencjalnej ciąży. Największe stężenie beta-hCG jest w pierwszym moczu, czyli tym poranny, dlatego wykonanie testu ciążowego zaleca się robić rano. Standardowy test ciążowy wykrywa stężenie beta-hCG na poziomie 25 mlU/ml, chociaż coraz częściej pojawiają się testy, które wykrywają już 10 mlU/ml i to właśnie ten standard powoli jest popularyzowany.

Kiedy można zrobić test ciążowy?

Na to pytanie nie ma ściśle określonej odpowiedzi, jednak są pewne zasady, które należy przestrzegać. Na samym początku warto zaznaczyć i uświadomić, że do zapłodnienia nie musi dojść w dniu, w którym odbył się stosunek. Plemniki oraz komórka jajowa są w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet tydzień czasu, dlatego do samego zapłodnienia może dość nawet po 7 dniach od stosunku. Warto mieć to na uwadze, ponieważ jest bardzo możliwe, że test zrobiony dzień lub dwa dni po stosunku da nam wynik negatywny, nawet jeśli skorzystamy z bardzo czułego testu. Dobrze jest zrobić test 7 dni po stosunku, a jeśli otrzymamy wynik negatywny, powtórzyć po kolejnych kilku dniach. Pamiętajmy, że najbardziej wiarygodny będzie test wykonany na bazie pierwszego moczu.

Test ciążowy

Jakie są rodzaje?

Zacznijmy od tego, że testy dzielą się na samodzielne i laboratoryjne. Najczęściej korzystamy z tych pierwszych, ponieważ są najłatwiej dostępne, ale nie osiągają 100% skuteczności, tak jak testy laboratoryjne. Jeśli już decydujemy się na samodzielny test to mamy do wyboru trzy rodzaje:

  • Test płytkowy – pobranie pipetą odrobiny moczu i wlanie go we wskazane miejsce
  • Test strumieniowy – specjalna końcówka do umieszczenia w strumieniu moczu
  • Test paskowy – papierowy pasek do włożenia w specjalny pojemnik

Ceny testów ciążowych wahają się od kilku do kilkunastu złotych za sztukę. Możne ja nabyć między innymi w aptekach lub drogeriach. Warto pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, dobrze jest się udać do ginekologa, który jako specjalista zajmie się naszą sprawą i udzieli właściwych informacji.

Test ciążowy

Foto. Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *