Czy powinnam zabronić dziecku korzystać z TikToka?

Dzieci

Coraz większa liczba dzieci korzysta z TikToka, a sama aplikacja rozwija się w niesamowitym tempie – czy powinniśmy się obawiać o nasze dzieci?

Aplikacja TikTok w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularna. Eksperci twierdzą, że jest możliwe, iż TikTok ma szansę przebić sam Instagram. Aplikacja od samego początku przyciągała przede wszystkim młodą publiczność. Mogliśmy znaleźć tam nagranie dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Twórcy TikToka, szybko zareagowali na treści publikowane przez tak młodą społeczność i ograniczyli możliwość wrzucania nagrać do 13 roku życia. Wkrótce narodził się nowy problem.

TikToka

Relacje na żywo

Ta opcja umożliwia zarabianie na transmitowanych treściach, coraz częściej dochodziło do sytuacji, w których nastolatkowie, wykonywali niebezpieczne czynności, by zgromadzić jak największą publiczność. TikTok znów postanowił wprowadzić zmiany i aby transmitować na żywo, należy mieć ukończone 18 lat. Czy te zmiany chronią nasze dzieci?

Ograniczenia wiekowe, niestety nie ograniczają możliwości oglądania szkodliwych treści. Wiele młodych osób, by prowadzić live lub nagrywać minutowe filmiki, zasłania twarz, dzięki temu algorytm nie wykrywa potencjalnie nieletnich użytkowników.

Co oznacza to w praktyce? Jeśli my sami, nie zadbamy o bezpieczeństwo naszych pociech w internecie, nie zrobi tego za nas nikt inny.

Aktualnie młody człowiek bez telefonu, może być w większym niebezpieczeństwie niż z nim. Natomiast to w naszej inicjatywie leży kontrolowanie treści, do których nasze dzieci mają dostęp.

Całkowite ograniczenie dostępu do komputera czy telefonu nie jest rozwiązaniem.

“Za naszych czasów…” nie jest już adekwatne do tego, jak wygląda obecnie nasz świat. Warto pogodzić się z tym, że nasze pociechy, potrafią lepiej posługiwać się sprzętem multimedlianym niż my. Nie ma nic w tym złego. Problem zaczyna się wtedy, jeśli nie jesteśmy w stanie pokazać naszemu dziecku jak bezpiecznie szukać informacji, które młodego człowieka, powinny interesować w obecnym momencie.

Blokada rodzicielska

Z pomocą nad kontrolą naszego nastolatka może przyjść blokada rodzicielska.

Jak ją włączyć?

Aplikację Google Family Link można pobrać ze sklepu Google Play i App Store. Umożliwia na automatycznie filtrowanie niepożądanych treści i programów, dodatkowo można dodać treści według osobistych przekonań. Można np. ustawić limit korzystania z sieci www, wyłączyć dostęp do Internetu np. na noc.

Google Family Link blokuje nie tylko niechciane treści na stronach i witrynach internetowych, lecz również aplikację – można dzięki niej ograniczyć dostęp np. do gier dla dorosłych czy filmów pornograficznych.

TikToka

Foto. Canva

1 thought on “Czy powinnam zabronić dziecku korzystać z TikToka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *