Będziemy mieli kota! – jak się przygotować na nowego zwierzaka

Dom Lifestyle

Wielu z nas ma lub chciałoby mieć kota, jednak zanim podejmiemy decyzję o nabyciu zwierzaka, warto zapoznać się z kilkoma punktami jak to dobrze zrobić

Przygotowanie

Jeśli już podjęliście decyzję, że będziecie mieli kota, to dobrze jest się do tego odpowiednio przygotować. Pojawienie się nowego zwierzaka w domu, to wielka ekscytacja i nowe doświadczenie, jednak należy pamiętać, że żadne zwierzę nie jest zabawką i nie należy go traktować jako przedmiot, który zawsze można wyrzucić. Często się słyszy, że w okresie poświątecznym wiele zwierząt ląduje na ulicy, w schroniskach i innych miejscach z dala od swojego domu, do którego zostały początkowo zaproszone. Wiele osób myśli, że kot, pies czy inne zwierzę to idealny prezent, a później takie nieprzemyślane decyzje mają swoje odzwierciedlenie w bezdomnych zwierzakach. Nie róbmy im krzywdy i przemyślmy nasze plany!

Jak już mamy świadomą decyzję o nabyciu kota, to dobrze jest się zorientować jakie pożywienie dla danej rasy jest odpowiednie, jaki rodzaj kuwety wybrać, gdzie można nabyć odpowiednie środki do pielęgnacji kota itp. Dobrze jest zorientować się także jakie usposobienie ma dana rasa, co ją wyróżnia, na co zwrócić uwagę i jak się z danym kotem obchodzić. Jednak trzeba pamiętać, że każde zwierzę jest inne i choć opis dla danej rasy będzie trafiony, to jednak indywidualna specyfika zwierzęcia ma największy wpływ na jego zachowanie.

Będziemy mieli kota!

Weterynarz

Aby dobrze dbać o naszego kota trzeba regularnie odwiedzać weterynarza. Dobrze, aby był to specjalista, który faktycznie zna się na swoim fachu. W tym celu najlepiej zapoznać się z opiniami na temat konkretnego gabinetu w naszej okolicy, być może nasi znajomi korzystali z usług konkretnego weterynarza. Trzeba pamiętać, aby regularnie szczepić zwierzęta oraz odwiedzać weterynarza w celu sprawdzenia stanu zdrowia kota. Dobrze jest także zorientować się, gdzie w naszej okolicy jest całodobowy weterynarz na wypadek, gdyby zdarzyło się coś nieplanowanego i konieczna byłaby pomoc w nocy czy też w niedzielę/święta. Taki numer telefonu dobrze jest mieć na wszelki wypadek.

Zabawa i przyjemności dla kota

Koty uwielbiają się bawić, dlatego ważne jest, aby zapewnić im trochę zabawek oraz miejsce do swobodnej zabawy. Koty to zwierzęta bardzo towarzyskie i uwielbiają spędzać czas ze swoimi właścicielami. Dlatego też powinniśmy się z nimi bawić i zapewniać im dzienną dawkę rozrywki. Tak naprawdę nie wymaga to dużych nakładów finansowych, bo proste zabawki można zrobić samemu z rzeczy dostępnych w domu lub zakupić za kilka złotych. Radość kota będzie niesamowita!

Będziemy mieli kota!

Niszczenie i drapanie

Młode koty, a także te nieco starsze, mają potrzebę drapania. To ich naturalny odruch, dlatego dobrze jest sprawić sobie drapak. Jeśli kot nie będzie miał swojego miejsca na taką przyjemność, to najpewniej zacznie drapać meble lub drzwi, a także może zacząć niszczyć inne przedmioty. To samo dotyczy zabawy – jeśli kot będzie się nudzić i nie będzie miał zapewnionej odpowiedniej ilości zabawy (szczególnie młode koty) to sam zacznie się bawić, a w rezultacie może nas to słono kosztować, bo na przykład nasza kanapa na tym “lekko” ucierpi.

Kot to nie zabawka

Wracamy do kwestii z samego początku – kot to nie zabawka. Każda decyzja o wprowadzeniu do naszego domu zwierzaka powinna być dokładnie przemyślana. Tutaj nie ma miejsca na “wydaje mi się”. To jest zwierzę, które ma uczucia, potrzebuje opieki i tak naprawdę jest zdane na Ciebie. Jako istota myśląca wykażmy się, że potrafimy rozsądnie podjąć decyzję i zaopiekować się nowym członkiem rodziny. Nauka kota pewnych zasad nie jest łatwa, ale jest możliwa, jednak to wymaga pracy i zaangażowania, dlatego decyzję o posiadaniu kota trzeba dokładnie przemyśleć.

Będziemy mieli kota!

Foto. Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *